Restorers Georgian KB357XGLLS-P One Handle Kitchen Faucet
Restorers Georgian KB357XGLLS-P One Handle Kitchen Faucet is prized for its easy-to-use single handle and swan-like, curved spout. This makes it the perfect fixture for multitasking as you can adjust temperature and volume in one swipe. Enjoy the strong and durable brass material and brushed nickel finish that will last for years to come. Polished Brass, Brushed Nickel, Polished Chrome, and Oil Rubbed Bronze finishes.
Specifications
| Additional Dimensions | 5" Aerator Clearance |
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 8" |
| Height | 2 1/4" |
| Length | 10" |
| Material | Brass |
| Spout Height | 7 1/2" |
| Spout Reach | 9 1/8" |
| Style | Traditional |
| Width | 7 1/2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like